Cooper Middle School

Dr. Vanessa C. Watkins, Principal

Dr. Elaine Thurmond, AP6 | James Rawls, AP7 | Valerie Jones. AP8 | Dannette Estes, SSA.

4605 Ewing Road
Austell, GA 30106
P: 770.819.2438
F: 770.819.2440

Cooper Faculty and Staff

Click on the teacher's name to access the class/team blog.

 

Administration

 
Dr. Vanessa C. Watkins Principal Email
Dr. Elaine Thurmond Assistant Principal--6th Grade Email
Mr. James Rawls Assistant Principal--7th Grade Email
Ms. Valerie Jones Assistant Principal--8th Grade Email
Ms. Danette Estes Student Services Administrator Email

 

6th Grade Team

TEAM 6-3
Tommie Adams Math
Kelly Beer Language Arts
Morrie Routh Science
Gerrilyn Sumlin Social Studies
TEAM 6-4
Monica Moore Math
Shari Clark Language Arts
Janice Alleyne Language Arts
Corrine Golding Science
Courtney Walters Social Studies
Allyson Crisp Math  
Nancy Jean Language Arts  
Christina Thibado Social Studies  
Margaret Walker Science


7th Grade Team

Team 7-3
Natosha Miller Math
Adebukunola Olafuyi Math
     
Shannon Cummings Language Arts
Japonika Francis Science
Paulette Rhima Science/Social Studies
Harriett Green Social Studies
Team 7-4
Crystal Mast Math
Jamie Hayes Math/Language Arts
Cicille Ortiz Language Arts
Carol Mickus Science
Nicole Dancause Social Studies


8th Grade Team

Team 8-1
Stephanie Ruffner Math
Shaletha Rose  Math
Angela Broussard Math
Dayan Shannon Language Arts
Sharil Smith Language Arts
Sharil Smith/5th Period Language Arts
Diane Goldsberry Science
Stephanie Davis Science
Julie Hewitt Science
David Hill Social Studies
Julie Hewitt Social Studies
Norbert Scott Social Studies
Team 8-2
LaShawn Ivory Math
Crystal Moore Language Arts
Marranda Edwards Science
Julie Hewitt Science
Yvonne Anderson Social Studies



ADVANCED CONTENT
Crystal Mast Math
Stephanie Ruffner Math
Jordan Degennaro Language Arts
Dayan Shannon Language Arts
Kelly Beer  Language Arts
Crystal Moore Language Arts
Gerrilyn Sumlin Language Arts
Carol Mickus Science
Diane Goldsberry Science
Stephanie Davis Science
David Hill Social Studies
Tracie Lee Social Studies
Yvonne Anderson Social Studies



CONNECTIONS
Enyinnaya Onyeukwu Math Connections
Brenna Garcia Math Connections
Andrea Pritchett READ 180
Jamie Richardson Art
Rosana Machado ESOL
Cluadia Sandoval Del Valle Spanish
Addison Daniel Pre-Engineering Technology
MUSIC
Amy Newcomb Chorus
Will Grimes Band
Rob Lowery Band
Justin Owen-Head Orchestra
HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Dmitri Bryant Health/Physical Education
Lakeshia Brown Health/Physical Education
STUDENT SUPPORT
Doreen Wisdom EBD
Kimberly Lampkin Autism
Tracy Carter-Morgan Speech-Language Pathologist
Amy Gilstrap Paraprofessional
Barbara Stell Paraprofessional
Leah Mangum Paraprofessional
Una Connelly Paraprofessional




OFFICE STAFF
Teri Neal Secretary
Tabitha McDaniel PPO Clerk
June Rainwater Clerk
Karen Hall Bookkeeper
Sandra Triplett Registration Clerk
SUPPORT STAFF
Jean Filsaime Pierre Social Worker
Molly Bopp Psychologist
Danette Estes EPS
Jim Howard CPO
Wanda Springer ISS
Dennis Horton Cafe Manager
Marta Anderton Writing Coach
COUNSELING STAFF
Seana Ficklin 6th Grade and Team 7-3
Ryan Tolbert-Jackson 8th Grade and Team 7-4
MEDIA CENTER
Susan Daley Media Specialist
Tomeca Seacrease-Brown Media Clerk
GUEST SERVICES
Robert Allen Head Guest Services
Jose Vega Guest Services
Jean Alabre Guest Services
George Bourgolly Guest Services
Marquion Hart Guest Services
Abidini Adeyemo Guest Services