Virtual Learning
Debbie Mauldin 8th Grade Virtual Learning Facilitator , Instructional Coach
Sixth Grade
Amy Cortez Language Arts, Language Arts Department Chair
Susan Cronin Social Studies
Mary Brennan Science, STEAM Co-Facilitator
Leigh Anna Engkaninan STEAM
Frances Hebb Science
Kerri Hirsch Social Studies
Rita Mohrmann STEAM
Elizabeth Newcomb Language Fundamentals
Dana Turner Math
Kevin Vernie Language Arts  
Jane Wilson   Math   
Seventh Grade
Helen Arrington Science
Melinda Atkinson   STEAM
Amy Cortez Language Fundamentals
Gail Gigantino Language Arts
Melody Hatcher Language Arts
Kevin Hogan  Social Studies  
Kimberly Hunt Math
Valerie Agramonte STEAM
Rick Parker Social Studies, Advanced Content Department Chair
Paul Pemberton Math  
Marianna Foxwell Science
Eighth Grade
Valerie Agramonte Reading
Joanna Burdell Social Studies, Social Science Department Chair  
Amy Cortez Language Arts, Language Arts Department Chair
Kristal Arano Leo High School Spanish
Melody Hatcher Language Fundamentals
Natalie West High School Physical Science, Physical Science  
John Kendall High School Business
Brian Lewis High School Math, Gifted Math, Math Department Chair
Michael Mende Language Arts
Elizabeth Newcomb Language Arts
James Ruehman

High School Algebra I, High School Algebra I/Geometry, Math, Math

Mary Jane Shaw Social Studies
Jennifer Travers Science, Science Department Chair
Connections
Jared Kaufman Band   
Krystal Saenz Orchestra
Jim Hawlk STEM Engineering and Technology, Invention and Innovation, Advanced Technological Systems, Project Lead the Way
Cara Hawkins High School Art, Art
VACANT STEM Family and Consumer Science  
Chrissy Holbrook Band
Selina Madison Chorus, Fine Arts Subject Area Coordinator
Jeff Montgomery Health/Physical Education, Connections Subject Area Coordinator
Stephanie Cockrell Health/Physical Education
ESOL
Andrew Salsberry ESOL
Special Education
Carole Benavides  
Shirley Bailey  
VACANT    
Kacy Clark  
Jaye Collier  
Stephanie Lentchner    
Suzanne Ehlers  
Maryjane Gates     
Shelley Hayes   
Will Jackovich  
Kelly Rainwater     
Erin Rogers Speech Language Pathologist
Darlene Chamberlin Paraprofessional
Angela Brown Paraprofessional
William Duda Paraprofessional
Claire Simpson Paraprofessional
Melanie Whitaker Paraprofessional


Student Services Staff
Blog Link                                                                                                                                   Email Link
David Nelson Principal
Jennifer Anthony Assistant Principal (6th Grade, 7th Students A-K)
Cory Stanley Assistant Principal (8th Grade, 7th Students L-Z)
Rhonda Williams Special Student Services Administrator
Guidance Staff
Lauren McAfee Counselor  (8th Grade, 7th Students L-Z)
Cayce Pope Counselor (6th Grade, 7th Students A-K)
Media Center
Sara Harris Media Specialist
Shannon Thompson Media Clerk
Office Staff
Lynes Cruz Gonzalez Principal Secretary, Facilty Usage Coordinator
Wanda Jenkins Pupil Personnel Clerk
Wendy Parr Bookkeeper
Brandi Morningstar Clerk
Denette Wynn  ParentVue Coordinator, Volunteer Coordinator, Clerk  
Support Staff
Amanda Suarez Social Worker
Lou Ashton  Psychologist  
Roy Kindel Campus Police Officer
Jane Stuber Nurse
Gerald Thomas ISS, Grade Protection Coordinator
Kathy Riewerts Manager, Food Service
Ghosoon Abuhaija Food Service Assistant   
Darlene Cole  Food Service Assistant    
Jackie Davies Food Service Assistant    
Tanya Dampier Food Service Assistant  
Tammy Driggers  Food Service Assistant   
Phyllis Hale  Food Service Assistant   
Tammy Pickelsimer  Food Service Assistant   
Catherine Shuler  Food Service Assistant    
Guest Services
Gwendolyn Carter Supervisor, Guest Services  
Pam Harper Assistant Supervisor, Guest Services
Tony Handing Guest Services
Ruby Harris Guest Services
VACANT Guest Services  
Sheila McClure Guest Services