zFaculty and Staff

Click on name for blog or web site.
Click on envelope for e-mail address.

Administration
Leetonia Young Principal email
Dreina Gary-Robinson Assistant Principal - 6th Grade email
April Gwyn Assistant Principal - 7th Grade email
Marianne Mitchell Assistant Principal - 8th Grade email
Linda Deckner-Glick  SpEd Administrator  email 

 

Office Staff
Marilyn Reade Secretary email
Deborah Kubis Bookkeeper email
Debby Stover Attendance email
Susan Wilkins Discipline Clerk email
Jeanne Holley Registration email

 

Support Staff
Monica Bright Social Worker email
Jennifer Boehm Psychologist email
Katherine Keel Speech email
Becky Braswell School Nurse email
Mike Chumley  Title I Parent Facilitator email
Troy Parker ISS email
Guidance
Kathy Gonglach 8th Grade email
David Colbert 7th Grade email
Regina Taylor 6th Grade email
Media Center
Laura Falthzik Media Specialist email
Jackie Clark Media Parapro email
Custodial Services
Bobby Atterbury Head Custodian II email
Dayshia Harwell Custodian email
Stacy Finnegan Custodian email
James Little Head Custodian I email
Ken Weisboro  Custodian  email 
Torie Wilson Custodian email

 

6TH GRADE TEAMS

Team 6A
Audra Bothers Accelerated Math 6/7 and Math 6 email
Gail Brown Language Arts email
Lisa Jenkins  Social Studies email
William Hinsley Science email
Team 6B
Kendall Schwak   Math 6 email
Alissa Colacicco   Language Arts 6   email
Cydne Maher  Social Studies email
Brittany Dudek AC Science email
Team 6C
Yolanda Ledesma Advanced Math and Math 6 email
Christina Hosford Language Arts email
Christian Wood   Social Studies   email 
Nicola Outlaw Science email
Amanda Leach Math Support email

 

7TH GRADE TEAMS

Team 7A
Haley Janas   Language Arts   email 
Mary Claire Gillis  Social Studies   email 
Chinequa Shelander Science email
Team 7B
George Del Castillo Math 7 email
Andrew Trowers Language Arts email
Patrice McBean  Social Studies email
Kimberly Rudick   Science email
Team 7C
Vincent Tornincasa Math 7/8 and Advanced Math   email
Freya Sneed Language Arts email 
Virginia McAnear  Social Studies email 
Tiffoni Sellers  Science  email 
Adina Lambert   Math Support   email 

 

8TH GRADE TEAMS

Team 8A
Bo Bortnyk Advanced Math 8 email
LaTanya Walker Language Arts email
Jamiliah Smith   Social Studies   email 
Kelechukwu Nwosu  Science  email 
Team 8B
Lynn Boykin  Math 8 email
Sonja Little  Language Arts email
William Wilson Social Studies email
Melissa Kennedy   Science email 
Ellena Moore   Math Support  email 
Team C
LaDonna Stephens  Math 8 and CCGPS Coord. Algebra email 
Quandus Patterson Language Arts email
Sheena Wilson  Social Studies  email 
Charmagne Quenan Science email
Cameron Ward Latin email

 

ELL/IEL

 
Regine Boyer  ELL  email 
Damaris Cortes ELL email
Stella Etta-Tawo ELL email
Shane Petrillo ELL email
Shannon Ventresca   ELL   email 

 

CONNECTIONS / FINE ARTS / PE / HEALTH

Connections
Angela Lockman Art email
Hannah Beam  Spanish  email 
Margo King  PLTW/STEM email
Idalysse Rivera Math Support email
Barbara Bailey  Math Connections  email 
Leslie Jonas  Read 180  email 
Janice Cooper-King  Career Connections  email 
Fine Arts
Lane Doss Band email
Jennifer Bradberry  Assistant Band  email 
Vanessa Helms Chorus email
Kathryn Encisco  Orchestra  email 
Health/Physical Education
Emily Greene  PE/Health email
Brent Ray PE/Health  email
Nicholas Vatzakas PE/Health  email
Jaime Young PE/Health email
Special Student Services
Alain Blot    email 
Addison Brooks   email
Lindsey Cairney   email
Brooke Heard email
Hope Imarhia email
Brandon Keenan   email
Tiffany Murphy   email
Aleem Shaw   email
Andrew Shively     email 
Jane Shumway    email 
Jene Singleton    email 
JoEllen Standifer   email
Alice Woods-Adako    email 
Paraprofessionals
Courtney Collins    email 
Deborah Jones   email
Willa Machado   email
Shamin Shaw   email