Baker Elementary Faculty and Staff

Administration

Alison Broughton, Principal
Mark Winters, Assistant Principal
Kathy Swift, Student Support Administrator
Tiffany Hourigan, Administrator

Kindergarten

Miska Davis
Lindsey Geiger
Loren Kelly
Sara O'Banion
Rachel Rountree
Monica Wright

First Grade

 

Melissa Allen
Kim Eyrich
Sandra Fortune
Karen Kennard
Jonna Metzger
Kim Schweizer

Second Grade

Melissa Hosey
Melissa Jankowski
Kathie Jefferies
Arnetta Lewis
Michelle Meeks
Emanuel Torralba

Third Grade

Sandra Aufderheide
Tiffany Googe
Katie Hall
Courtney Hardin
Autumn Perkins
Earla Reece
Paula Zaragoza

Fourth Grade

Earl Boyles
Maggie Encinas
Valerie Etheridge
Vina Evans
Caren Markt
Judy Payne

Fifth Grade

Kimberlee Collins
Stephanie Erni
Beth Ford
Melissa Hacker
Heather Pearson
Katie Robinson

Special Education

Debbie Chrzanowski, IRR
Patty Daniel - SNP
Megan Elder, AU
Courtney Frankland-IRR
Elizabeth Gallant, IRR
Ellie Garille, IRR
Michele Goggins - SLP
Doreen Hockey, IRR
Kelsey Liming, SLP
Jessica Lu, AU
Jana Phillips, SNP
Liz Schneider, SNP
Jamie Sebastian, IRR
Rachel Updike, AU
Leigh Wallace, AU
Katie Wilke SID/PID

Support

Glenda Boyles, Math Lab
Emily Brown, Media Specialist
Matt Cool, Physical Education
Matt Farrell, STEM Lab
Meg Hagan, ALP
Kimberly Hutcheson, Innovation Lab
Kathy Lloyd, ESOL
Makinson McDowell, Art
Laura Over 1,3,5 Counselor
Sarah Pitts, K,2,4 Counselor
Fonda Riley, Music
Stephanie Shamblin, ALP

Front Office Staff

Jacie Higgenbotham, Secretary
Debbie Henderson, Clerk
Kim Hester, Clerk
Meg Hall, Bookkeeper
Abby Santiago, RN, Clinic

Kindergarten Parapros

Martha Buffardi, Davis
Cheryl Christian, Wright
Holly Claypole, Geiger
Angie Gamble, O'Banion
Kathi Higgins, Rountree
Kim Simon, Kelly

Paraprofessionals

Shelley Ashworth, SID/PID
Theo Carter, Technology
Jennifer Castro, ABA/AU
Judy Davis, SNP
Janene Edusei, SNP
Katie Erbe, SID/PID
Alyssa Hutcheson, SNP
Hunter Hutcheson , PE
Kathy Lovinggood, SNP
Brandi O'Reilly, SNP
Kim Ryan,AU
Chris Valentine, AU
Grace Williams, Learning Commons

Custodians

Greg Armstrong, Head II
Phillip Johnson
Claudia Medina
Nathaniel Coneway

Cafeteria

Iris Phillips
Barilyn Petersen
Melissa Falla Santos
Renee Dover
Barbara Gray
Diedre Ellis
Joann Hittleman

After School Programs

Kimberly Hutcheson, ASP Director
Debbie Henderson, ASP Director
Tyler Broughton, ASP Account Clerk
Katherine Lupton, ASP Bookkeeper

Reach for the Stars

Karen Scarborough, Program Director
Iris Mendralla
Melanie Wright

Education Support

Candace Queen, TIS
Penny Williams, GoalView Technician
Patrick Fox, APE Consult
Nicole Hartsell, School Psychologist
Petrina Fowler, School Social Worker