CCSD Teachers of the Year

2011-12 Teachers of the Year for Individual Cobb Schools

Selected from among their peers, Cobb Schools' Teachers of the Year are among the best and most celebrated educators in our district. Highlighted for their expert use of instructional and academic strategies, the list of TOTYs represents Cobb's most distinguished and well-respected professionals. They are known as teacher leaders, tireless champions of their students and mentors and coaches of their fellow educators and staff. Congratulations to this year's Teachers of the Year!

LocationNameGradeSubject
Acworth ES McKee, Richard Music
Addison ES Matacotta, Victoria 5th
Allatoona HS Soley, Joseph PE
Argyle ES Vania, Susan Special Ed
Austell Intermediate Dutton, Rachel 4th
Austell Primary Frisbie, Daniel Music
Awtrey Stilz, Kristi Science
Baker ES Riley, Fonda Music
Barber Dean, Yevone Language Arts
Bells Ferry ES Spiess, Joel Music
Belmont Hills ES Carter, Marni 4th
Big Shanty ES Cobelli, Nancy Physical Ed
Birney ES Seldon, Judith 3rd
Blackwell ES Collins, G. Kathryn Special Ed
Brown ES Lowder, Sarah Speech/Language Disordered
Brumby Odunkesenier, Linda 3rd
Bryant Intermediate Luke, Kenisha 3rd
Bryant Primary Jones, Tiffany 1st grade
Bullard ES Hicks, Stephanie Technology
Campbell HS McClure, Randy Science
Campbell MS Clayton, Michael Math
Chalker ES Bristow, Nicole Special Ed
Cheatham Hill ES Wentz, Jr., James 4th
Clarkdale ES Weddington, Mechelle 4th
Clay ES Atchley, Stephanie 1st gr
Compton ES Gray, Jeannette 5th
Cooper MS Beer, Kelly Reading
Daniell MS Hirsch, Kerri Social Studies
Davis ES Joyner, Marsha 3rd
Dickerson MS McCord, Jr., Scott Special Ed
Dodgen MS Miller, Ashley Special Ed
Dowell ES Davis, Dawn ESOL
Due West ES Stigall, Cindy Media Specialist
Durham MS Herder, Cheryl Math
East Cobb MS Bryller, Tia Math
East Side ES Sahadevan, Lyssa 1st
Eastvalley ES Morgan, Virginia 5th
Fair Oaks ES Fernandez, Aileen 4th
Fitzhugh Lee Dudley, Lasaundra Special Education
Floyd MS Miano, Eva Language Arts
Ford ES Holmes, Laura 2nd
Frey ES Rountree, Pam 5th
Garrett MS Pierre, Wooly Math
Garrison Mill ES DeLass, Rebecca 5th
Green Acres ES Faison, Judith Kindergarten
Griffin MS Atkinson, Joan Science
Harmony Leland ES Lee, Velda 5th
Harrison HS Holmgren, Meredith Math
Hawthorne Bell, Sheneka Special Ed
Hayes Intermediate Dickey, Enger 3rd
Hayes Primary Day, Lori Kindergarten
Hightower Trail MS Stoltz, Stefanie Math
Hillgrove HS Blackmon, Stefani Social Studies
Hollydale ES Phillips, Maggie 3rd
Keheley ES Davis, Alison Special Ed
Kell HS Griffin, Sara Math
Kemp Wade, Karen Kindergarten
Kennesaw ES Campbell, Jeane ESOL
Kennesaw Mtn HS Dunn, Jr., Coy Drama
Kincaid ES Irelan, Jimmie Art
King Spring ES Mullins, Merry Art
Labelle ES Reinke, Michelle 1st
Lassiter HS Cox, 1st Sgt. Lorenzo NJROTC Instructor
Lewis ES Searles, Diane Gifted
Lindley 6th Gr Academy Crockett, Vickie Language Arts/Gifted
Lindley MS - 7/8 Harris, Phyllis Social Studies/Gifted
Lost Mountain MS Chadwick, Johnny Social Studies
Lovinggood MS Castleberry, Dawn Family & Consumer Science
Mableton ES Adams, Rebbecca Special Ed
Mabry MS Kulkarni, Varda Science
McCall Primary Cornwell, Rebecca Media Specialist
McCleskey MS Murphy, Stefanie Math
McClure MS Kay, Scott ESOL
McEachern HS Green, Jennifer Special Ed
Milford ES St. Cyr-Williams, Alyssa 3rd
Mount Bethel ES Collins, Theresa Physical Ed
Mountain View ES Schneider, Leanne Special Ed
Murdock ES McKenzie, Meleesa Kindergarten
Nicholson ES Langosch, Tammy Special Ed
Nickajack ES Nicula, Jessica Art
North Cobb HS Stephenson, David Social Studies
Norton Park ES Russell, Sharon Media Specialist
Osborne HS Fagan, Rodney JROTC Instructor
Palmer MS Antonuccio, Sharon Science
Pebblebrook HS White, Evelyn Vocal/Choral Instructor
Performance Learning Center Campbell, Melissa History/Economics
Pickett's Mill Towne, Patti 3rd
Pine Mountain MS Thieme, Tara Science
Pitner ES Poulos, Robin Specialist-Computer Lab
Pope HS Joyce, Karen English
Powder Springs ES Morgan-McKinney, Tamara 5th
Powers Ferry ES Spiva, Jill 1st
Riverside Intermediate James, Jamila 2nd
Riverside Primary Moore, Coquesa 1st
Rocky Mount ES Richman, Robyn Kindergarten
Russell ES Purdy, Bridget 5th
Sanders Intermediate Knight, Crystal 4th
Sanders Primary Long, Abbey 2nd
Sedalia Park ES Aviles , Diana Spec Ed SID/PID
Shallowford Falls ES Fields, Charlotte 3rd
Simpson MS Woyce, Susan Science
Sky View ES Knight, Cathey Kindergarten
Smitha MS Speer, Dean Science
Sope Creek ES Blaeser, Donna 3rd
South Cobb HS Nevils, Joyce Special Ed
Sprayberry HS Brown, Samantha Science/Biology
Still ES Edwards, Lori Special Ed
Tapp MS Dorman, Simone Language Arts
Teasley ES Bunch, Terri 5th
Timber Ridge ES Butler, Melinda 1st
Tritt ES Wilson, Angela Gifted
Varner ES Murray, Sandra Special Ed Severe & Profound
Vaughan ES Sarris, Melanie Speech/Language Disordered
Walton HS Link, Tina Science
Wheeler HS Worthy, Melissa English

Bottom Menu