CCSD Teachers of the Year

2012-13 Teachers of the Year for Individual Cobb Schools

Selected from among their peers, Cobb Schools' Teachers of the Year are among the best and most celebrated educators in our district. Highlighted for their expert use of instructional and academic strategies, the list of TOTYs represents Cobb's most distinguished and well-respected professionals. They are known as teacher leaders, tireless champions of their students and mentors and coaches of their fellow educators and staff. Congratulations to this year's Teachers of the Year!

LocationNameGradeSubject
Acworth ES Gregory, Mandy 3rd (2nd 12/13)
Addison ES Balukin, Jullia 5th
Allatoona HS Wilson, Michelle Special Ed
Argyle ES Atrchin-Lopez, Roxanne ESOL
Austell Intermediate (Hendricks ES 12/13) Carlin, Terri 3rd
Austell Primary (Austell ES 12/13) Johnson, Balisha 3rd
Awtrey Hyatt, Rachel PE
Baker ES Evans, Alvina 4th
Barber Kline, Karen Math
Bells Ferry ES Brenner, Debra 2nd
Belmont Hills ES Snow, Tresa 3rd
Big Shanty ES DeBusschere, Amy 4th
Birney ES Custance, Kaylee 3rd
Blackwell ES Bradford, Laurie 1st
Brown ES Waits, Kim 1st
Brumby Moss, Amy 1st
Bryant Intermediate (Bryant ES 12/13) Nurse, Dianne 5th
Bryant Primary (Bryant ES 12/13) Grant, Miriam Special Ed/MID
Bullard ES Chu, Maria ESOL
Campbell HS Eaton, Lisa Special Ed/Math
Campbell MS Scott-Tompkins, Shawnte 8th/Math
Chalker ES Crafton, Veronica Special Ed/Haven Unit
Cheatham Hill ES Holcomb, Brianne 2nd
Clarkdale ES Davis, Terri 3rd
Clay ES Reddish, Teresa Gifted
Compton ES Ricketts, Karen Gifted
Cooper MS McCuan, Timothy 6th/Special Ed/IRR Science
Daniell MS Hawlk, James 8th/Science
Davis ES Dwelle, Sally 3rd
Dickerson MS Kaht, Dr. Richard 7th/Science
Dodgen MS Viland, Kari Language Arts/Yearbook
Dowell ES Bower, Lisa 5th
Due West ES Flacke, Jennifer EIP
Durham MS Danowski, Barbee 7th/Social Studies
East Cobb MS Lockman, Angela Art
East Side ES Lee, Joy 1st
Eastvalley ES O'Meara, Jill 1st
Fair Oaks ES Kratz, Charlene 2nd
Fitzhugh Lee Miller, Jasiri Special Ed
Floyd MS Bradley, John 6th/Social Studies
Ford ES Wiltshire, Jennifer 5th
Frey ES Brandon, Lisa 4th
Garrett MS Hines, Tamara 6th/Math
Garrison Mill ES Himmelberg, Beth 3rd
Green Acres ES Teklu, Bileni 5th
Griffin MS Barlow, Melissa 8th/Science
Harmony Leland ES Haynes, Shevrie 4th
Harrison HS Tatum, Stephanie English
Hawthorne Jones, Isaac Special Ed
Hayes Intermediate (Hayes ES 12/13) Lewis , Donna Special Ed
Hayes Primary (Hayes ES 12/13) Brown, Sue Ellen Special Ed/Pre-K
Hightower Trail MS Auld, Wesley 6th/Math
Hillgrove HS Tucker, Annette Special Ed/IRR/Chair
Hollydale ES Reynolds, Cindy 3rd
International Academy of Smyrna Battle, April  
Keheley ES Theriot, Renee Art
Kell HS Lattizori, Steve PE/Health
Kemp Pritchett, Jennifer 2nd
Kennesaw Charter Science & Math Acamdemy Moten, Candace  
Kennesaw ES Scheibe, Sarah Music
Kennesaw Mtn HS Woodall, Michael English
Kincaid ES Garner, Paula 1st
King Spring ES Vogt, Leigh Ann Speech/Language Disordered
Labelle ES Babcock, Cory 2nd
Lassiter HS Morgan, Beth English
Lewis ES Thomson, Christina Special Ed
Lindley 6th Gr Academy German, Soraya Special Ed/MID
Lindley MS - 7/8 Leach, Amanda 7th/Math
Lost Mountain MS Kiger, Shannon 8th/Social Studies
Lovinggood MS Preyer, Tami Science
Mableton ES Kumari, Astha Special Ed
Mabry MS Israel, Eve 8th/French
McCall Primary O'brien-Tompkins, Erin Special Ed/Pre-K
McCleskey MS Wilkins, Shayne Special Ed/Math
McClure MS Gandolfo, Paul Math/Technology
McEachern HS Connelly, Cheryl Special Ed
Milford ES Nix, Katie K
Mount Bethel ES Schoeb, Julia 4th/Special Ed
Mountain View ES Reardon, Jennifer 5th
Murdock ES Charles, Marilyn Speech/Language Disordered
Nicholson ES Carusone, Jennifer ESOL
Nickajack ES Bassett, Jessica 3rd
North Cobb HS Gorsuch, Terry Social Studies
Norton Park ES Ross, Barbara ESOL
Osborne HS Yeomans, Jennifer Social Studies
Palmer MS Canada ALT, Glenda 6th/Spec Ed/Math
Pebblebrook HS DeCuir, Alvin Graphic Design
Performance Learning Center MacLean, Tammy  
Pickett's Mill Murray, Callie Special Ed/IRR
Pine Mountain MS Rouse, Wendy Hearing Impaired
Pitner ES Zarbnisky, Daryl PE
Pope HS Benzin, Alissa Math
Power Springs ES Epps, Angie Special Ed/IRR
Powers Ferry ES Dale, Leslie 2nd
Riverside Intermediate Davis, Carolyn 5th
Riverside Primary Castleberry, Kelly 1st
Rocky Mount ES Einertson, Christine 5th
Russell ES Thomas, Marilyn Academic Coach
Sanders ES Farrell, Carol EIP
Sedalia Park ES Thompson , Susan Academic Coach
Shallowford Falls ES Marco, Diane 1st
Simpson MS Battaglia, Cynthia Special Ed/IRR
Sky View ES Holland, Wendy 2nd
Smitha MS Prather, Whitney Language Arts
Sope Creek ES Christopher, LeFeve Special Ed/EBD
South Cobb HS Warner, Jamison Special Ed
Sprayberry HS Fuller, Teresa Math
Still ES Williams, Melissa Special Ed/IRR
Tapp MS Tait, Aimee Special Ed/Math
Teasley ES Hall, Mary 1st
Timber Ridge ES Graska, Leslie 2nd
Tritt ES Lamphere, Kim 3rd
Varner ES Gilbert, Anne 4th
Vaughan ES Case, Carol Art
Walton HS Smith, Dr. Davis Special Ed
Wheeler HS Levine, Ellen Special Ed

Bottom Menu