Baseball
Boys Basketball
Girls Basketball
Cheerleading
Cross Country
Football
Boys Golf
Girls Golf
Boys Lacrosse
Girls Lacrosse
Fast Pitch Softball
Slow Pitch Softball
Boys Soccer
Girls Soccer
Sports Medicine
Swimming
Boys Tennis
Girls Tennis
Track and Field
Volleyball
Wrestling


McEachern Wooden Bat Classic

McEachern will play host to the 12th Annual McEachern Wooden Bat Classic June 4 through June 8, 2008. Teams are expected from Georgia, Tennessee, Alabama, and Florida.

Other tournament sites will include: Hillgrove, East Paulding, Marietta, Mt. Paran, North Cobb, South Cobb, Paulding County, and Walton. These are some of the best facilities in the state of Georgia.
The cost of the tournament is $400.00. Each team will be scheduled for four games. The bats and balls for the tournament will be furnished at each site. Special hotel rates have been arranged for visiting teams.

For tournament application or further information contact Dave Richardson at david.richardson@cobbk12.org or David Joiner at david.joiner@cobbk12.org. CUTOFF DATE IS: MAY 16, 2008.


2008 Wooden Bat Classic
Schedule of Games
Wednesday, June 4th

 @ McEachern     

@ Hillgrove

1:00 pm

Woodstock vs. Douglas Co.

1:00 pm

Lovett vs. Chattahochee

3:15 pm

McEachern JV vs. North Paulding JV 

3:15 pm

Hillgrove Silver vs. Chattahochee

5:30 pm

Cherokee vs. North Paulding 

5:30 pm

Hillgrove JV vs. Woodstock JV

7:45 pm

Cherokee vs. McEachern 

7:45 pm

Hillgrove Crimson vs. Marist

@ East Paulding    @ North Cobb

1:00 pm

East Paulding JV vs. Lovett JV 

1:00 pm

Alexander vs. Blessed Trinity

3:15 pm

George Walton vs. S. Paulding II 

3:15 pm

Chamblee vs. Blessed Trinity

5:30 pm

George Walton vs. McIntosh 

5:30 pm

Chamblee vs. Cass

7:45 pm

East Paulding vs. McIntosh 

7:45 pm

North Cobb vs. Cass

 @ Marietta

 @ South Cobb

3:15 pm

Allatoona II vs. S. Paulding IV 

3:15 pm

Milton Blue vs. Collins Hill II

5:30 pm

Allatoona II vs. McIntosh JV 

5:30 pm

S. Paulding I vs. Collins Hill II

7:45 pm

Marietta JV vs. McIntosh JV 

7:45 pm

S. Paulding I vs. South Cobb

@ Walton        @ Mt. Paran

 

  

1:00 pm

Alexander JV vs. Mt. Paran JV

3:15 pm

Campbell vs. Adairsville 

3:15 pm

Alexander JV vs. Kennesaw Dawgs

5:30 pm

Creekview vs. Adairsville 

5:30 pm

Paulding Co. vs. Mt. Paran

7:45 pm

Creekview vs. Roswell 

 

 

Thursday, June 5th

@ McEachern

@ Hillgrove

10:45 am 

Paulding Co. vs. Milton Blue

10:45 am

North Paulding JV vs. S. Paulding IV

1:00 pm

McEachern JV vs. Bainbridge JV 

1:00 pm

Hillgrove JV vs. Allatoona I

3:15 pm

Brookwood vs. Milton Blue 

3:15 pm

Collins Hill I vs. Milton White

5:30 pm

Brookwood vs. Lee County 

5:30 pm

Collins Hill I vs. Etowah

7:45 pm

Creekview vs. McEachern 

7:45 pm

Hillgrove Silver vs. Etowah

@ East Paulding

@ North Cobb

1:00 pm

East Paulding JV vs. Milton JV 

 

 

3:15 pm

Milton JV vs. Brookwood JV 

3:15 pm

Cass vs. S. Paulding II

5:30 pm

Lee County JV vs. Brookwood JV 

5:30 pm

Douglas Co. vs. S. Paulding II

7:45 pm

East Paulding vs. Milton White 

7:45 pm

North Cobb vs. Chattahochee

@ Marietta

@ South Cobb

 

 

1:00 pm

Bainbridge vs. Chamblee

 

 

3:15 pm

Alexander vs. Chamblee

5:30 pm

N. Paudling JV vs. Kennesaw Dawgs 

5:30 pm

Alexander vs. McIntosh

7:45 pm

Marietta JV vs. Kennesaw Dawgs 

7:45 pm

South Cobb vs. Adairsville

@ Walton

@ Mt. Paran

1:00 pm

Dunwoody JV vs. S. Paulding III 

1:00 pm

Mt. Paran vs. S. Paulding I

3:15 pm

West Cobb Mets vs. S. Paulding III 

3:15 pm

Mt. Paran JV vs. Allatoona II

5:30 pm

West Cobb Mets vs. Woodstock JV 

5:30 pm

Mt. Paran vs. North Paulding

7:45 pm

Roswell vs. Cherokee 

 

 

 Friday, June 6th

@ McEachern

@ Hillgrove

10:45 am

McEachern JV vs. Alexander JV

10:45 am

Allatoona I vs. Lee County JV

1:00 pm

Lee County vs. Mill Creek 

1:00 pm

Hillgrove JV vs. Lee County JV

3:15 pm

Glynn Academy vs. Mill Creek 

3:15 pm

Hillgrove Crimson vs. Brookwood

5:30 pm

Lafayette vs. Glynn Academy 

5:30 pm

Chiles, FL vs. Brookwood

7:45 pm

Lafayette vs. McEachern 

7:45 pm

Chiles, FL vs. Hillgrove Crimson

@ East Paulding

@ North Cobb

10:45 am 

Milton JV vs. S. Paulding III

10:45 am 

Blessed Trinity vs. Bainbridge

1:00 pm

East Paulding JV vs. Dunwoody JV 

1:00 pm

Leon, FL vs. Bainbridge

3:15 pm

Allatoona I vs. Dunwoody JV 

3:15 pm

Leon, FL vs. Rossview, TN

5:30 pm

Lovett vs. Parkview 

5:30 pm

Loganville vs. Rossview, TN

7:45 pm

East Paulding vs. Parkview 

7:45 pm

Loganville vs. North Cobb

@ Marietta

@ South Cobb

10:45 am 

Collins Hill II vs. Creekview

10:45 am 

S. Paulding IV vs. Glynn Academy JV

1:00 pm

Collins Hill II vs. Marist 

1:00 pm

Morgan Co. JV vs. Glynn Academy JV

3:15 pm

Parkview JV A vs. McIntosh JV 

3:15 pm

Morgan Co. JV vs. S. Paulding IV

5:30 pm

Lee County vs. Marist 

5:30 pm

Morgan Co. vs. Campbell

7:45 pm

Parkview JV A vs. Marietta JV 

7:45 pm

Morgan Co. vs. South Cobb

@ Walton

@ Mt. Paran

10:45 am 

 

9:00 am 

Mt. Paran JV vs. Bainbridge JV

1:00 pm

Heard Co. vs. Etowah 

11:15 am

Brookwood JV vs. West Cobb Mets 

3:15 pm

Heard Co. vs. Woostock 

1:30 pm

Alexander JV vs. Bainbridge JV

5:30 pm

Parkview JV B vs. Chiles, FL JV 

3:45 pm

Brookwood JV vs. Chiles, FL JV 

7:45 pm

Parkview JV B vs. Lovett JV 

 

 

 Saturday, June 7th

@ McEachern

@ Hillgrove

9:00 am 

Glynn Academy JV vs. McEachern JV

9:00 am 

Lafayette vs. Lee Co.

11:15 am 

Glynn Academy vs. McEachern

11:15 am 

Hillgrove JV vs. Chiles, FL JV

1:30 pm 

Rossview, TN vs. Lovett

1:30 pm 

Hillgrove Crimson vs. Mill Creek

3:45 pm 

Rossview, TN vs. Collins Hill I

3:45 pm 

Hillgrove Silver vs. Parkview

6:00 pm 

Chiles, FL vs. Mill Creek

6:00 pm 

Parkview vs. Leon, FL

8:15 pm 

Chiles, FL vs. Marist

8:15 pm 

Hillgrove Silver vs. Leon, FL

@ East Paulding

@ North Cobb

9:00 am 

Bainbridge JV vs. N. Paulding JV

9:00 am 

Alexander vs. Bainbridge

11:15 am 

Woodstock JV vs. E. Paulding JV

11:15 am 

Blessed Trinity vs. George Walton

1:30 pm 

Heard Co. vs. S. Paulding II

1:30 pm 

Etowah vs. George Walton

3:45 pm 

Loganville vs. McIntosh

3:45 pm 

Woodstock JV vs. Parkview JV B

6:00 pm 

Loganville vs. Heard Co.

6:00 pm 

S. Paulding III vs. Parkview JV B

8:15 pm 

Collins Hill I vs. E. Paulding

8:15 pm 

Lovett vs. North Cobb

@ Marietta

@ South Cobb

9:00 am 

Cass vs. Woodstock

9:00 am 

Lee Co. JV vs. Lovett JV

11:15 am 

Milton White vs. Woodstock

11:15 am 

Lovett JV vs. West Cobb Mets

1:30 pm 

Lafayette vs. S. Paulding I

1:30 pm 

Allatoona I vs. Milton JV

3:45 pm 

Glynn Academy JV vs. Allatoona II

3:45 pm 

Douglas Co. vs. Milton White

6:00 pm 

McIntosh JV vs. Morgan Co. JV

6:00 pm 

Douglas Co. vs. Chattahochee

8:15 pm 

Marietta JV vs. Morgan Co. JV

8:15 pm

Milton Blue vs. South Cobb

@ Walton

@ Mt. Paran

9:00 am 

Paulding Co. vs. Cherokee

9:00 am 

Campbell vs. North Paulding

11:15 am 

Morgan Co. vs. Paulding Co.

11:15 am 

Campbell vs. Mt. Paran

1:30 pm 

Morgan Co. vs. North Paulding

1:30 pm 

Parkview JV A vs. Kennesaw Dawgs

3:45 pm 

Adairsville vs. Roswell

3:45 pm 

Parkview JV A vs. Mt. Paran JV

6:00 pm 

Glynn Academy vs. Roswell

 

 

8:15 pm 

Chiles, FL JV vs. Dunwoody JV

 

 

Sunday, June 8th

 Championship Games @ McEachern

1:30 pm 

JV Championship

4:00 pm 

Varsity Championship

 

 

 

McEachern High School • 2400 New Macland Road • Powder Springs, GA 30127  ( 770-222-3710
Developed by Emmie Trull, McEachern High Web Design Staff