Clubs


 Simpson Code Class: We will be partnering with The Coder School this year.  They have offered to donate 15% of student club dues to SEEF in exchange for having an after school  club.  Club begins on Wednesday, September 4 (4:30-5:30) and will run weekly through December.

SIMPSON CLUBS 2019-2020

*Most clubs will start after Labor Day   

CLUB

SPONSOR(S)

MEETING DAY

LOCATION

American Sign Language Club

Gonzalez/Ridgeway

Wednesday 8:15 AM     (start 8/13)

Learning Commons

AMIGOS Leadership Group

Gonzalez/Armstrong/Brown/James/ LaMarca/Triebsch

Thursday, 8:15 AM         (start 8/14)

6S-3

Art Club

Waller/Booe

Tuesday 8:10 AM            (start 9/3)

UA-2

Book Club

Voltz and her team of book lovers

Time determined by student group

Learning Commons

Chamber Orchestra

Tindall/Mann

Wednesday 8:00 AM

Orchestra Rm

Coder School  (AFTER SCHOOL)
*Fee based Program / sign up at: coderschool.com

Murphy

Wednesday 4:30 PM      (start 9/4)

Rm UA-3

Drama Club

McCarthy-Dillon

Friday 8:10 AM                (start 9/6)

Theater

8th Grade Study Skills

Cohn/Martinez

Thursday 8:00 AM        (start 8/15)

8A-3

FCA

Ridgeway

Friday 8:00 AM

CPA

FLOSS

Cohn/Martinez

Tuesday 8:00 AM

8A-1

 Garden Club  (AFTER SCHOOL)

 Pezold

 Thursdays (TBA)  4:20-4:30 PM

Band Room

 Girl Talk  (AFTER SCHOOL)

  Crain/Heard/Donaldson

 Monday  4:15-5:30 PM

6th Commons

 Girls Who Code  (AFTER SCHOOL)

  Murphy

 Tuesday 4:30 – 5:30 PM   (start 9/3)

UA-3

 God’s Warriors

  Atkins

 Wednesday 8:15 AM

7A-1

 Helen Ruffin Reading Bowl

  Irving/Ray

 Wednesday 8:00 AM  (start 8/13)

7C-3

 Humanity

  Wilson / Voltz

 Wednesday 8:15 AM     (start 8/19)

8C-1

 Inklings-Writing Club

  Wilson

 Monday 8:15 AM

8C-1

 Jazz Band  (AFTER SCHOOL)

 Pezold

 Tuesday 4:20-5:45 PM  (end of Sep)

Band Room

 Just Dance

  Irving

 Monday 8:05 AM   

7C-3

 Leaders 4 Change

  Murphy

 TBA

UA-3

 Maker Mornings

  Voltz

 Tuesday & Wednesday 8:15 AM

Learning Commons

 Math Team

  Kelly

 Fridays (10/4, 10/11, 10/18, 1/17,  
 1/24, 3/13 & 3/20)   8:00 AM

7B-3

 Robotics Club

  Smith/Murphy

 Tuesday & Thursday 8 AM

UA-1

 SALT (Student Advisory Library Team)

  Voltz

  TBA

Learning Commons

 Science Olympiad

  LaMarca/Martinez/Rose/Wagner

 Various Days/Times - TBA

TBD

 Simpson Bass Masters Club

  Schwartz

 TBA  -   8:00 AM

8B-4

 Simpson Snippets Newspaper

  Smith

 Mon & Wed 8:00 AM   (start 8/12)

UA-1

 Sorellas Leadership Group

  Matyus/Weinand

 Tuesday & Thursday 8:15 AM

7C-1

 Star Wars Club

  Whiting

 Tuesday 8:00 AM

6S-1

 STEAM Challenge 
 (AFTER SCHOOL)

  Colclasure

 1x/month TBA on Wednesdays
  4:20 – 5:30PM

8th Commons

 Tri-M Music Honor Society

  Tindall/Mann

 1st Thursday of each Month 8:15 AM

Orchestra Rm

                                                                                                                                                                          Rev. 9/9/2019