1.  

Faculty/Staff

SHARE

Administration

admin-14.jpg

Jeffrey Jones, Principal

Tiffany Hourigan, Assistant Principal

Helen Walcott, Assistant Principal


Kindergarten

k-1.jpg


Kindergarten Teachers

Miska Davis

Julie Denny

Loren Kelly

Emily Livernois

Lindsey Ray

Monica Wright

Debbie Chrzanowski, IRR

Kindergarten Paraprofessionals

Martha Buffardi

Cheryl Christian

Holly Claypole

Angie Gamble

Mary Harmon

Levia Solomon


First Grade

1-7.jpg

Hannah Hickman

Kaitlynn Hollowell

Karen Kennard

Jenna McDannell

Sara O'Banion

Brenna Sills

Traci Maynard, IRR

Courtney Saniatan, EIP

Second Grade

2-1.jpg

Melissa Allen

Emily Bell

Shelley Burns

Maggie Encinas

Melissa Jankowski

Nicole Tilmon

Courtney Frankland, IRR

Irma Tavarez, EIP

Third Grade

3-3.jpg


Lindsey Geiger

Meagan Hannah

Melissa Kitzrow

Hannah Morrissey

Emily Patterson

Earla Reece

Elizabeth Stanley

Kelly Moore, IRR


Fourth Grade

  4.jpg

Allison Fultz

Courtney Hardin

Becky Harmon

Emiley Myslicki

Heather Pearson

Cara Williams

Ellie Garille, IRR


Fifth Grade

5-1.jpg

Kim Collins

Kayla Fernander

Vickie Garcia

Katie Hall

Brittany Keenan

Brandy Kirby

Jessica Daniel, IRR


Special Education  


sped-1.jpg


Special Education Teachers

Sara Alumbaugh, AU

Janene Edusei, AU

Mary Katherine Foxley, AU

Michele Goggins - SLP

Kelsey Liming, SLP

Jana Phillips, SNP

Liz Schneider, SNP

Kandi Tutterow, AU

Rachel Updike, SID/PID

Special Education Paraprofessionals

Deborah Cooper

Shannon Culhane

Alyssa Hutcheson

Allison Johnson

Sarina Long

Kathy Lovinggood

Kim Simon


Specialists

us-2.jpg

Emily Brown, Media Specialist

Matt Cool, Physical Education

Matt Farrell, STEM Lab

Melissa Hacker, Math Lab

Meg Hagan, ALP

Arnetta Lewis, K,1,2 ESOL

Abbie Peek, 3,4,5 ESOL

Makinson McDowell, Art

Stephanie O'Neal - Instructional Specialist

Fonda Riley, Music

Stephanie Shamblin, ALP

Grace Williams, Learning Commons Para


Front Office

Allison Hodges, Secretary

Debbie Henderson, Clerk

Kim Hester, Clerk

Tasha Dekle, Bookkeeper

Patty Haupt, RN, Clinic



Custodians

Pete Louisme, Head II

Claudia Medina

Bigson Louis Dort


After School Program


Wes Williams, ASP Director

Katherine Lupton, ASP Bookkeeper


Innovation Academy, Reach for the Stars

Innovation Academy, Reach for the Stars event.

Karen Scarborough, Program Director

Iris Mendralla

Melanie Wright


Cafeteria

Mary Gordon, Manager

Ling Ling Gu

Alessandra Guthrie

Heather Johnson

Robin Locklear

Barilyn Petersen

Iris Phillips

Melissa Falla Santos

Monitors

Mary Pinto

Dexter Parker

Education Support

Petrina Fowler, Social Worker

Michael Saint, School Psychologist

Candace Queen, TTIS

Danielle Lewis, SSA