1.  

Faculty/Staff

SHARE

Administration

NameRoleStudents Supported by Grade | LastNameContent Area
Dr. Vanessa WatkinsPrincipal

Valencia AndrewsAssistant Principal10th | A-KScheduling Coordinator | Science
Dr. Dannette EstesAssistant Principal9th | A-GoodmanSWD Teachers & Paraprofessionals
Josh FordAssistant Principal10th | L-ZCTAE | ESOL | JROTC | ISS
Dr. Antwane NelsonAssistant Principal9th | Palmer-ZMath | Textbooks
Assistant Principal9th | Gool-PalaciosEnglish Language Arts
Dr. Lisa Moore SparksAssistant Principal11th-12th | A-GallagherSocial Studies | Graduation | Seniors
James ThigpenAssistant Principal11th-12th | Neal-ZAthletic Director / Facilities
Jessica TibbettsAssistant Principal11th-12th | Garcia-NashAP Testing Coordinator
Lisha Wood Assistant Principal9th-12th Magnet | A-Z IB coordinator
Dr. Kristin Willis Special Services Administrator
Special Services Administrator


Front Office and Attendance

NameRolePhone Ext.
Terry LordSchool Secretary009
Ramila NayeePPO / Attendance Clerk035
Marleny Mendez  Attendance Clerk078
Jan McLemoreCSIS/Scheduling Clerk038
Leslie RowbottomBookkeeper025
Dawnise BakerFront Office Clerk021
Linette AndreaFront Office Clerk021
Lori MacDonaldBookkeeper/Clerk087
Judy HaysGraduation Coach070
Denisse RomeroParent Facilitator082

International Baccalaureate

NameRolePhone Ext.Website
Lisha WoodIB Coordinator096
Janie BellClerk071


Counseling

NameRolePhone Ext.
Jana LoftinCounselor (New Enrollees & Dual Enrollment)086
Andra ColeCounselor (A-DAN)030
Tameka Burke-CollinsCounselor (DAR-GA)065
Dr. Tina Amand  Counselor (GE-MAN)033
Yolanda WrightCounselor (MAR-ROM)031
Robert RadeckiCounselor (AVID, ESOL, STEM)
Rotarsha JacksonCounselor (ROO-Z)034
Shameeka SnowCounseling Clerk 032
Deundra AskewEnrollment Clerk040  
Kathy YoungCollege Career Clerk089
Shirley Diaz-BrownCollege Career Clerk089
Dawn HolmgrenCounselor / Department Chair052
Kadiejha DelancyCounselor026


Campbell Commons Library Resource Center

NameRolePhone Ext.
Library Website  (Twitter/Instagram: @chscommons)
Martha BlaydesLibrary Media Specialist
Andy SpinksLibrary Media Specialist
Tessa DrohanLibrary Media Paraprofessional045 (Main Desk)


AVID and Mentorship

Name
Tracy EfawAVID
Edward ShanerMentorship


Career and Technology

NAMEPATHWAY
Elizabeth AlentyevCulinary Arts
Griffin Chalfant  Law Enforcement
Julian WrightMarketing & Work-Based Learning
Christine Di NataleGraphic Arts
Gloria Flemming, Dept. ChairWeb & Digital Design, Computer Science
Richard GonzalezCulinary Arts
Lakisha JonesTeaching as a Profession / Interior Design
Josh KimballLaw Enforcement
Breanna LewisMarketing / School Store
Chad NorthAVTF / School Broadcast
Wilbert SmithEngineering
Edward WinthropComputer Science
Veronica OwensHorticulture


JROTC

JROTC Website  
Lieutenant Colonel Hulsey 
Sergeant Major McCabe
First Sergeant Brown
SGM Martin Smith


English

Name
Tomorlo Allen
 Marisa Braxton  
Cassandra Castillo  
Abbey Christie
Tanya Conyers
Lorraine Cook
Sarah Falso-Block
Justin Franco
Larisa Foster
Brittany Haynes
Max Jones
Crystal Kidd 
Sarah Lightcap
Heather Lynch  
Carolyn McCully
Dan Penick
Janine Searcy
Andrew Smith, Dept Chair
Rachael Stewart
Anthony Westcott


ESOL

Name
Chandra Beal
Gwen Echols
Gene Eybelman, Dept Chair
Yael Fisher
Sharon Freeman  
Mphatso Vokhiwa Gonzalez
Althia Horton 
Dr. Donna Marsh


Fine Arts

Name
Role

Dr. Krista MulcahyBand Teacher
Dr. Chantae Pittman, Dept. ChairChorus Teacher
Darlisia LylesOrchestra Teacher

Michael RossArt Teacher
Terry GabbardDrama Teacher
Chad SmithBand Teacher
Emily LedfordArt Teacher
Lauren WilliamsDrama Teacher
Dory WomackArt Teacher


Foreign Language / World Languages

Name
Aida Flores-Ortega  
Jose Gonzalez
Matthew Jadlocki, Dept. Chair
Nene Martin
Edward Moye 
Bonnie Methvin
Rebecca Prendes  
Eduardo Quintana
Melyn Roberson
Dr. LaWanna Shelton
Jessica Walker


Mathematics

Name
Jean Celin  
Dr. Lisa Eaton  
Mphatso Vokhiwa Gonzalez 
Ranetta Goss
Alexandra Hallacy  
Romelle Henri
Landon Latham  
Corey Mckinney
Lindsay Pease
Dorothy Shaffer
Sarah Shaver
Gregory Sherman
Mariah Simmons
Kimberly Snell
Kathleen Sullivan, Dept. Chair
Allan Stewart
Dennis Taboada
Faten Thabet  
Dr. Sandra Thorpe
Spencer Tolbert
Kyle Turner
Carlton Williams
Nicholas Wojcik


Physical Education

Name
Tom Abel
Derek Cook
Anthony DeCristofaro

Thomas Williams


Science

Name
Dashawn Allen
LeShea Hermansen, Dept Chair
Robert Morton
Elizabeth Schmitz
John Sparks


Social Studies

Name  
SOCIAL STUDIES DEPARTMENT WEBSITE
Jill Bounds
Melissa Campbell 
Amanda Connell
Troy Connolly
James Crawley
Sarah Doyle
Ashley DiBacco
Rasheed Hall
Zachary Hall
Terrell Johnson
Philip Kroeger
Jonathan Laird, Dept.Chair
Yvonne Lamar
Rick Parker
Stephen Puls  
Marion Rogers
Timothy Rose
Jeff Searcy
Peggy Sung
Ron Wendt
Austin West
Benjamin Willis  
Angelica Zampedro


Special Education

Brandi Beck
Lawrence Blomberg
Joy Bragg  
Chris Bright
Crystal Davis  
Dr. Alexis Davis
Amanda De La Rosa
Dr. Lisa Eaton, Dept Chair
Brian Floresta
Samantha Forrest
Whitney Gordon
Beverly Harris
Renee Holden
Brenda Johnson  
Joshua McGruder
Jasiri Miller  
Christy Peek
Candra Reeder  
Shannon Ross
Sarah Ros 
Kirby Smith
Meghan Starr

Parapros

NameRole
Emily BaxterParapro
Gabriel CollinsParapro
Pamela Fabits  Parapro
Meleena Fierro
Rosemary HartmanParapro  
Bonnie HulveyParapro
Michael HulveyParapro
Michael LittleParapro
Kimberlie LyonsParapro
Pamela McCutcheonParapro  
Larry SimpsonParapro


Gradpoint

NameRolePhone Ext.
Josh O'KelleyTeacher1809
Shaun GainesTeacher

ISS

NameRoleExtension
James GwynTeacher 066
Edward ShanerISS Teacher066


School Psychologist

Name
RolePhone Ext
Hayley HansonSchool Psychologist770-514-5061

Social Worker

NameRolePhone Ext.Website
Lara FainSocial Worker041Website

Speech Specialists

NameRolePhone Ext.
Lauryn DavidsonSpeech074
Charlotte MolloySpeech

School Nurse

NameRolePhone Ext.        
Melanie MullinsNurse085     


Police Officers

NameRolePhone Ext.
Ronald CrossCPO007
Garry SmithCPO 008


Food Services

NameRolePhone Ext.      
Suelene ThomasManager003      


Custodial and Building Maintenance

NameRole
Bola AkigbogunHead Custodian II
Gina GottfriedLead Custodian I
Martha AlvaradoCustodian
Prospere CherichelCustodian
Joaquin CruzCustodian
Maria CarreroCustodian
Angela DuenasCustodian
Nathaniel FabianCustodian
Mark GranisonCustodian
Janice JacksonCustodian 
Michelin JosephCustodian
Brenda PazCustodian
Johnny ToddCustodian
Dieufort ToussaintCustodian 
Ricky WilliamsCustodian
Charles WillinghamCustodian
Lamar WrightCustodian