1.  

Faculty/Staff

SHARE

ADMINISTRATION & FRONT OFFICE

NameConnect
Jessica Appleyard, Principalemail 
Allie Edwards, Assistant Principalemail
Katrina Shirley, Assistant Principalemail
Dr. Tahereh Seyedbagheri, Support and Services Administrator
email
Melissa Hewitt, Secretaryemail
Annie Howland, Bookkeeperemail
Diana Cochran, CSIS Clerkemail
April Ingram, Attendance Clerkemail
Kelly Sarris, Nurseemail 
Field Technicianemail
Sean Bowden, TTISwebsite


COUNSELORS & SUPPORT STAFF

Aisha McCray, Counseloremail 
Aricia Whitton, Counseloremail 
Nicole Hartsell, School Psychologistemail
Ginnie Barnes, School Social Workeremail


KINDERGARTEN



NameConnect
Wendy Cassidy, Teacheremail 
Beth Ann Palmer, Paraprofessional
email 
Heather Johnson, Teacheremail 
Amanda Carmel, Paraprofessional
email
Lisa King, Teacheremail 
Peggy Novak, Paraprofessional
email
Desiree Rutherford, Teacheremail 
Cathryn Maxey, Paraprofessional
email
Sarah Stewart, Teacheremail 
LeighAnn Spencer, Paraprofessional
email
Julia Visser, Teacheremail
    Tina Whitlow, Paraprofessional


FIRST GRADE

Christie Beimfohremail 
Kimberly Freeemail 
Michelle Lanieremail 
Tennille Madridemail 
Deanna Martinemail
Haley Reimersemail 


SECOND GRADE

Christine Carteremail 
Sandy Cobbemail 
Lakesha Frechetteemail 
Madison Hillemail 
Marsha Howellemail
Jennifer Wilsonemail 


THIRD GRADE

Nicole Adamsemail
Tammie Begoraemail 
Rebecca Higginsemail 
Gina McLaughlinemail
Amy Pittneremail 
Wendy Powersemail

 

FOURTH GRADE

Paige Corcoranemail 
Marissa Gainesemail 
Robin Poulosemail
Abby Sandlinemail 
Hilary Sasseremail


FIFTH GRADE

Shoner Johnsonemail 
Amy Richardsonemail
Shannon Strattonemail 
Ashely Wilcoxemail 


MEDIA CENTER

Donna Stanley, Media Specialistemail 
    Robin Perry, Media Paraprofessionalemail


SPECIALISTS

Rhonda Bryant, Musicemail 
Jaclyn Glace, Art email 
Christine Jefferson, PEemail 
Patty Ucciferri, STEAM Labemail  
Daryl Zarbnisky "Coach Z", PE
email 
Imani Akram, Specialist Paraprofessional
email


INSTRUCTIONAL SPECIALISTS

Lydia Bagley, Intervention Specialistemail
Dr. Stephanie Caracelo, Adv Content email 
Alexa Dean, Innovation Specialistemail 
Lisa Oslin, Early Intervention Programemail
Marcia Robinson, READ 180email 


ESOL

Gina Correia, ESOL Leademail 
Claudia Sandoval del-Valleemail 


Advanced Learning Program (ALP)

Stacie Brownemail 
Cristin Westbrookemail 


SPECIAL NEEDS PRE-K

Kelly Czosek, SNPK Teacheremail 
Kathleen Sanchez, Paraprofessional
email
Sophie Joseph, SNPK Teacheremail 
Penna Poma, Paraprofessional
email

    

SPECIAL EDUCATION TEACHERS

Kellie Bruce, IRRemail
Kizan Cartwright, MID K-2email 
Kimberly Chendemi, IRRemail
Alyson Dixon, IRRemail
Stacie Ellis, AU 3-5email 
Tara Golden, MID 3-5email 
Jacob Hart, EBD K-2email
Tracey Homer, IRRemail
Jotasha Jones, IRR
email
Katrina Morgan, IRRemail
Kristen Morris, AU K-2email
Krystina Price, IRRemail
Debbi Snyder, IRRemail 
Shayla Thomas, EBD 3-5email 

     

SPECIAL EDUCATION PARAPROFESSIONALS

Anna Alstonemail
Megan Brumbaloughemail
Michele Deutchmanemail
Tashara Echolsemail
Jennifer George email
Lakita Hamptonemail
Kim Surles-Billings
email
Sierra Goochemail
Shelly Griffinemail
Virginia Williamsonemail


SPEECH & LANGUAGE PATHOLOGISTS (SLP's)

Laura Cohenemail
Laura Van der Heijdenemail 
Hannah Shoresemail 


OCCUPATIONAL THERAPISTS (OT's)

Tammy Davisemail
Dr. Danielle Biddyemail


CAFETERIA STAFF

Sandra Womack, Cafeteria Manageremail
Marzita Johnson

Becky McCrary

Brenda Raff

    Angela Wilson
    Monica Uhrig
    Carmen Quinones- Monitor


CUSTODIANS

Head Custodian- Oscar Laureano
    Gregg Dameron
    Tim Kuykendall
    Darnell Rose


AFTER SCHOOL PROGRAM

Kathleen Sanchez, Directoremail
Annie Howland, Bookkeeperemail